Napirendünk a bölcsődében

Gondozóként a rituálék, a napirend és a szabályok révén teremtünk állandóságot és biztonságérzetet a gyermekek számára. Erre kisgyermek korban különösen nagy szükség van. Testileg és szellemileg akkor gyarapodik, ha tudja, ismeri a dolgok egymásutániságát, valamint azt is, hogy mit várnak tőle és mit várhat ő az őt körülvevő világtól. Ekkor készségesebben együttműködik majd, mert úgy fogja érezni, hogy neki is van némi befolyása a környezetére. Az ismerősség érzése egyszerre tölti el megnyugvással és támasztja alá tudását a világról.

A napirendünk következő, amely természetesen az évszakoknak és az időjárásnak megfelelően rugalmasan változik:

Napirend:

8:00 – 8:30 Folyamatos érkezés, átöltözés, játék
8:30 – 9:00 Közös reggeli
9:00 – 9:30 Csend-kör
9:30 – 10:00 Játék a szobában, foglalkozások
10:00 – 10:30 Tisztálkodás, tízórai (gyümölcsözés)
10:30 – 11:30 Játék az időjárástól függően a szabadban vagy a szobában
11:45 – 12:30 Tisztálkodás, ebéd
12:30 – 13:00 Készülődés az alváshoz / Hazamenetel
13:00 – 15:00 Csendes pihenő (mesehallgatással, relaxációs zene hallgatással)
15:00 – 15:30 Uzsonna
15:30 – 16:00 Játék, folyamatos hazamenetel

Kisebb gyermekeknél igény szerint a délelőtti (napi kétszeri) alvást biztosítjuk.

 

Nevelési feladataink:
Egészséges életmódra nevelés
Érzelmi nevelés
Értelmi nevelés
Szociális fejlődés segítése
Gondozási feladataink:
Élelmezés
Szobatisztaságra nevelés
Mosakodás, öltözködés
Alvás, pihenés

Tevékenységi formák

A gyerekek legfontosabb tevékenysége minimum 6 éves korukig a játék. Mindenféle „tanulást” játékon keresztül szeretnénk megvalósítani. Sok zenével, mondókával, tánccal, meseolvasással, rengeteg mozgásos játékkal, kézműves foglalkozással, ezen belül sok gyurmázással, az anyagok megtapasztalásával, festéssel, rajzolással szeretnénk színesíteni a hétköznapokat, és mindezt természetesen kezdeményezés formájában, és nem kötelező jelleggel.

A gyermekek verbális, érzelmi és értelmi fejlesztése érdekében minden nap, lehetőség szerint többször mesélünk a gyermekeknek. A gyermekek életkorának megfelelően Marék Veronika meséi (Boribon; Kippkopp), Bartos Erika sorozatai (Anna, Peti és Gergő; Bogyó és Babóca), a klasszikus mesék, a 77 magyar népmese stb. könyvek repertoárjából választhatunk szabadon.

Heti rendünk a bölcsődében

A napirenden kívül heti rendet is kialakítunk. Ez a gyermekeknek és a szülőknek is segít abban, hogy tudják, mit várhatnak attól a naptól. A heti tematika szerinti játékkezdeményezéseken azonban nem kötelező a részvétel. A hangsúlyt a szabad játékra helyezzük. Terveink szerint az alábbi foglalkozásokat tartjuk meg:

Heti rend

Hétfő: Kézműves foglalkozás
A korosztálynak megfelelően elsősorban gyurmázás, tépés, ragasztás, esetleg vágás speciális ollóval.

Kedd: Izgő-mozgó
Játékos torna gyógytestnevelő vezetésével.

Szerda: Irka-firka
Ujjfestés, színezés, firkálás ceruzák, zsírkréta, filcek és festékek használatával. Katona Bori „Rajzos dalolás” című könyvének alapján dalok és figurák megjelenítésének elsajátítása.

Csütörtök: Zengő-bongó
Mondókázás, dalolás, zenehallgatás ritmushangszerek használatával kiegészítve.

Péntek: Mese, bábozás
Ezen a napon a rendszeres alvás előtti meséken kívül a gyermekek bevonásával mesélünk. Elsősorban a gyermekek élethelyzetében is előforduló eseményeket dolgozunk fel ezekkel a történetekkel.

Programtervezet az évszakokhoz igazítva, az időjáráshoz alkalmazkodva

Ének, vers, mondóka, zenehallgatás: az évszaknak és az ünnepeknek megfelelő választással. Játék: körjátékok, ügyességi játékok, szerepjátékok, bábozás, labdajátékok. Szabadtéren az időjárás függvényében

ŐszTélTavaszNyárÜnnepek
Ősz
Megtanuljuk a hónapok, évszakok nevét, és jellemzőit. Megbeszéljük és megtapasztaljuk, mi történik ősszel a természetben. Sétáink során rácsodálkozhatunk a természet szépségeire, megcsodálhatjuk az őszi falevelek sokszínűségét. Foglalkozás: az ősz színei, levélgyűjtés és préselés, levéllel való festés, termések gyűjtése, gesztenye, dió és makk bábuk készítése. Szőlőlé készítése.
Tél
A tél örömeinek megtapasztalása, hóember építés, hógolyózás, szánkózás, az időjárás függvényében. Készülődés a Mikulás várásra és a Karácsonyra. Foglalkozás: apró ajándékok készítése Mikulásra, és Karácsonyra, díszek készítése a karácsonyfára, rajzolás, festés, barkácsolás, mézeskalács sütés, díszítés. Álarckészítés a farsang időszakában. Készülődés Mackó-napra.
Tavasz
Megismerjük az ébredő természetet, a kertet, a fák, virágok, állatok nevét és tulajdonságaikat. Ismerkedünk a színekkel, formákkal. Egyre több játék kinn a szabadban Foglalkozás: rajzolás, festés, ajándékkészítés Húsvétra és Anyák napjára.
Nyár
Sok időt töltünk a szabadban, ügyelve a napsütés káros hatásaira, ismerkedünk a nyári virágokkal, gyümölcsökkel, zöldségekkel. Foglalkozás: szabadtéri rajzolás, színezés, gyurmázás, készülődés a nyaralásra.
Ünnepek
Fontos örömforrást jelentenek az ünnepek, a készülődés, az ünnepvárás. Mesékkel, rajzokkal, zenével és kreatív barkácsolással készülünk a Karácsonyra, Mackó-napra, Farsangra, Húsvétra, Anyák napjára, és a születés, illetve névnapokra. Ez utóbbiaknál megismerheti a gyermek az adni és kapni örömteli érzését. A családokkal való kapcsolat erősítése érdekében lehetőséget biztosítunk számukra az ünnepekre való együttes készülődésre, és igény szerint délutáni családi kézműves foglalkozásokat tartunk.